неділя, 16 лютого 2020 р.

Урок читання в 3 класі: Дружити треба вміти


Урок читання у 3 класі
Тема уроку: Дружити треба вміти!
Матеріал уроку. Оксана Сенатович “Базіка”. Грицько Бойко “Висту- пайченко”, “Обіцяльник”. Варвара Гринько “Мирилки”. Марія Чумарна “Казка про друга”. Оксана Сенатович “Ми розбили склянку з чаєм”.
Мета уроку: Удосконалити навички виразного і правильного читання та навички літературного аналізу твору; викликати бажання обрати краще з літературних джерел для самовиховання.
Обладнання. Картки на розширення поля читання, картки зі словами, малюнки дітей.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Підготовка до сприймання нового матеріалу.
1.    Гра “Складіть із розсипанки речення.
1) Нових             що обіцяє,           і роздивлявся           ніколи                           Тайн.
2) Помирились         друзів                він                   а старих                      забуває
3) Тільки те,             сидів                    щоб              одразу ж             не сварились
4) Я            помирились                  май,                  планету                     не забувай
        Поміркуйте, які за жанром твори можуть мати такі речення? Доведіть свою думку.
2.    Читання слів з пропущеними буквами.
     Прочитайте слова, подумки вставляючи пропущені букви, і перевірте, чи правильні були припущення щодо жанрів.
Пр..сл..в’..                    В..рш
М..р..лк..                      К..зк..
 3.   Повторення визначень літературних термінів.
     Пригадайте і скажіть визначення кожного з цих жанрів.
II. Повідомлення теми уроку.
     На сьогоднішньому уроці ми будемо читати веселі вірші Грицька Бойка і Оксани Сенатович, мирилки Варвари Гринько, казку Марії Сумарної. Подумайте, що може об’єднувати такі різні твори? (Тема дружби, товаришування.)
III. Опрацювання віршів О. Сенатович “Базіка” і Г. Бойка “Внступайченко”, “Обіцяльник”.
1.    Словникова робота.
Базіка                                 Патякало                       Виступайченко
Торохтій                            Балакуха                        Митрофанко
Пустомеля                         Талалай                          Обіцяльник
     Які з імен вам видалися незвичайними? Чому людям дали такі іме¬на? Поміркуйте.
2.    Робота над віршем О. Сенатович “Базіка”.
Учитель читає вірш, а учні дають відповідь на запитання.
     Що будували ці балакуни?
Учні повторно читають вірш вголос.
     Які вчинки дійових осіб підтверджують їхні імена?
     Який цей вірш за настроєм? Над чим автор глузує, а що засуджує?
     Які рядки вірша треба читати глузливо, з насмішкою, а які повчально?
3.    Робота над віршем Г. Бойка “Виступайченко”.
Після самостійного читання вірша учні дають відповіді на запитання.
Кого у вірші назвали Виступайченком? За що його так назвали?
     Як він виступав? Про що? Поясніть вислів переливати з пустого в порожнє.
     Над чим сміється автор у вірші? До чого вас закликає?
Діти читають вірш у парах, добираючи до кожної строфи відповідну інтонацію і темп читання.
4.    Робота над віршем Г. Бойка “Обіцяльник”.
Прочитайте, кого автор назвав Обіцяльником. Який зв’язок між вчинками Митрофана і назвою вірша?
     Від чого вас застерігає поет?
     Прочитайте вірш ще раз напівголосно. Які розділові знаки й інтонація тут переважають? Що головне потрібно передати під час читання?
5.    Конкурсне читання віршів.
     Прочитайте один з віршів так, щоб відчувалося ваше ставлення до героїв.
6.    Робота в зошитах (с. 37-38, завд. 1, 2, 3, 4).
IV. Опрацювання “Мирилок” В. Гринько.
     Прочитайте мирилки. Які споріднені слова до “мирилки” зустрічалися?
     Як потрібно читати мирилки? (Доброзичливим тоном, у пришвидшеному темпі, звичайним голосом.)
Читання мирилок хором; один одному (в парі).
V. Опрацювання казки М. Чумарної “Казка про друга”.
1. Опрацювання першої частини казки (с. 117-118).
а) Виразне читання частини казки учителем (діти слідкують).
Від чийого імені ведеться розповідь? Яких друзів мав хлопчик?
б)    Словникова робота.
Вправа на розширення поля читання. Робота на картках у парах.
нудьгую                                       жителі
космічний                                   Компутик
фото пристрої                         єгипетські
однокласники                            комп’ютерний
конструктор                            наближення
комп’ютер                                невидимі
планета                                    істоти
Прочитайте слова, які утворюються з двох. Знайдіть споріднені слова.
в) Повторне читання частини вголос. Відповіді на запитання.
     Яким, на думку хлопчика, був його комп’ютерний друг Компутик? Чим вони займалися разом?
     Куди потрапив хлопчик? Як виглядала планета Тайн?
     Що відчув хлопчик, перебуваючи на чужій планеті? Кого він згадав? Чим займалися хлопці, коли були разом?
     Над чим замислився герой? Що його тривожило?
2.    Опрацювання другої частини казки (с.118120).
а)    Самостійне читання частини мовчки.
     Які незрозумілі слова зустрілися у тексті?
б)    Відповіді на запитання. Вибіркове читання.
     Чого злякався хлопчик? Що цікавого він помітив, сидячи на чужій планеті?
     Що згадував хлопчик? Чому Компутик не міг допомогти герою? Про що мріяв хлопчик?
     Яким був у спогадах і мріях друг Сашко?
     Від кого міг сподіватися допомоги хлопчик?
3.    Опрацювання третьої і четвертої частин казки (с. 120122).
а)    Вправа на миттєве сприймання слів. .
Слова на картках-блискавках: заснув, розбудив, лежав, встав, гра, граюся, переграв, зіграємо, хвалить.
     Які слова-антоніми запам’ятали? А спільнокореневі? Доберіть ще кілька своїх.
     До слова хвалить доберіть антонім.
б)    Читання тексту учнями вголос “ланцюжком”.
     Як хлопчику вдалося повернутися додому?
в)    Аналіз змісту і вибіркове читання.
     Що підказав хлопчику тихий голос? Над чим примусив замислитись? Чим незвичайна планета Тайн?
     Знайдіть і прочитайте роздуми хлопчика про своє ставлення до Сашка. До якого висновку він дійшов? Як він після цього почувався?
     Чим закінчилася пригода хлопчика на планеті Тайн? Хто його повернув додому?
     Як ви думаєте, що було у кульці з написом “Таємниця”?
4.    Вправи на розвиток швидкості читання.
а)    Гра “Хто читає швидше?”
     Прочитайте абзаци, у яких є такі речення: “Мій друг Компутик дуже розумний і винахідливий’’, “Чи у них є друзі?”, “Тепер мені ніхто не допоможе ”, “А потім заснув
б)    Гра “Засічка-кидок”.
Учні читають тричі по ЗО секунд текст від початку.
5.    Вибірковий переказ.
1     група
Скласти розповідь про друга Компутика.
2     група
Скласти розповідь про друга Сашка.
6.    Узагальнюючий аналіз казки.
     Хто справжній друг хлопчика?
     Що у казці вас вразило, що здивувало? Коли ви хвилювалися найбільше?
     Подумайте, який із рядків казки виражає її головну думку і поясніть свій вибір.
      Ви знаєте, як непросто знайти друга.
      Щоб мати друга, треба вміти самому бути другом.
      Ти хочеш, аби тебе розуміли, слухали, цінували.
     Як ви вважаєте, що в казці фантастичне, а що реальне?
     Чого вчить казка читачів?
7.    Робота в зошитах (с. 3839).
а)    Відповіді на запитання (завд. 1, 3, 5).
б)    Виписування слів із тексту (завд. 2, 4).
в)    Складання міркувань (завд. 6, 7).
г)    Складання плану (завд. 8).
VI.  Опрацювання вірша О. Сенатович “Ми розбили склянку з чаєм”.
     Прочитайте мовчки вірш. Як його побудовано? Між ким відбувається діалог?
     З чого почався цей діалог? Чому у співрозмовників раптом зміни¬лося ставлення один до одного?
     Чи помирилися діти? Про які риси характеру це свідчить?
     Які настрої треба передати, читаючи вірш?
Робота в зошитах (с. 38, завд. 5, 6, 7).
VII.            Підсумок уроку.
     Що нового дізналися на уроці? Який висновок для себе ви зробили із прочитаних творів?
     Бережіть друзів, якщо вони є, і шукайте, якщо їх немає.
І нехай у вас завжди буде вірний товариш, який підтримає вас у горі і радості. І будьте самі хорошими друзями, так як дерево міцне корін¬ням, а людина — друзями.

Немає коментарів:

Дописати коментар