Виховна
година на тему:
«Людина починається з добра»
Мета.
Допомогти
учням осягнути, що значить бути добрим, що лежить в основі доброти, доброго
вчинку, славлячи добро в людині, її справах і ставленні до інших, розвивати в учнів
бажання робити добро, формувати в підростаючого покоління моральні чесноти, шляхетність,
почуття милосердя, виховувати морально-етичні норми життя.
Обладнання. Картки
для гри, музичні записи, уривок з української народної казки «Названий батько».
Епіграф. Крик
- народжує грубість;
Обман - народжує недовір’я;
Посмішка - розтоплює лід;
Прощення - приносить
полегшення;
Турбота - наповнює життя
змістом.
Посієш бажання - пожнеш
вчинок;
Посієш вчинок - пожнеш
звичку;
Посієш звичку - пожнеш
характер;
Посієш характер - пожнеш
долю.
Мати
Тереза
Хід заняття
Все – із доброго чи злого -
Починається з малого.
Хліб – з маленької зернини,
Дощ – із чистої краплини.
День турботою почнеться,
Проганяй мерщій дрімоту -
І рукам давай роботу.
І роби невтомно, вміло,
Хоч мале та добре діло.
Які правила доброти ви знаєте? (Допомагати
слабким, старим, хворим, тим, хто потрапив у біду, пробачати помилки, не бути
жадібним, не заздрити)
Якими ж рисами повинна бути
наділена людина,щоб про неї говорили лише добре? Подивимось на екран:
Доброзичливість
вихОваність
доБросовісність
поРядність
тактОвність
чеснісТь
лАска
А зараз я пропоную вам гру «Рецепти
доброти»
(У
кожній групі є добрі лікарі, які повинні придумати рецепти ліків від «людських
хвороб». Кожна група витягує картку з однією з назв «людських хвороб».
Наприклад: злість, грубість, егоїзм, нахабство, невдячність. Перемогу отримує
та група, яка придумає найцікавіший рецепт - засіб, який допоможе позбавитися
людям від цієї негативної якості і зробить людей добрішими по відношенню один
до одного)
Високу моральну цінність добра, яке
ми робимо сторонній людині, розуміли люди ще у сиву давнину.
Учень 1.
Колись у Сербії був такий закон: той,
хто одружувався, мав посадити 75 оливкових дерев. Оливки живуть і плодоносять
400 років. Уже давно не має тих, хто саджав ці дерева. Забули їхні імена,імена
їхніх правнуків, а дерева, посаджені в 17ст., плодоносять і радують людей ще й
сьогодні.
Учень 2.
У Вавилоні був такий звичай: недужих
виносили на майдан чи дорогу. Кожен, хто йшов повз нього, підходив,
розпитував,коли знав якийсь засіб,радив нещасному. Ніхто байдуже не проходив.
Вчитель.
Такий звичай побутував і в
ассирійців, і в єгиптян. Звичай чинити добро безкорисливо.
Учень 3.
Прекрасний звичай побутує й нині
на Кавказі. Високо в горах саджають плодові дерева. Випадковий мандрівник,
втамувавши голод чи спрагу, не може навіть подякувати, не знає кому. Але смуга
відчуження відступає. Чужі стають рідними, близькими, коли потрапляють у
скруту.
Вчитель.
Поряд із добрими людьми живуть
злі і байдужі. На вашу думку, яких дітей у класі більше? Який колір відповідає
вашому стану?
(Учні
повинні замалювати, заздалегідь роздані вчителем кружечки такими кольорами:
зеленим - «я добрий», сірим – «я байдужий», коричневим – «я не роблю добро»)
Подивимось на екран і
переконаємось, що в класі панує переважно добра атмосфера, тобто зелений колір
перемагає байдужість.
(На
екрані висвітлюються знімки з добрими чи поганими вчинками учнів класу. Під час
перегляду лунає пісня кота Леопольда «Бути
добрим»)
Людська порядність, доброта не
має меж. Ми сьогодні маємо бути милосердними не тільки до людей, а й до
всього,що нас оточує: тварин, рослин. Недаремно говорять, що криниця без води –
просто яма, так і людина без доброти – сама тільки оболонка.
Давайте подивимось уривок з
української народної казки «Названий батько»
(На
екрані уривок мультфільму з казки)
Хіба чекати плати за добро?
Нехай в руці зламається перо,
Нехай твоя зламається рука,
Що за добро добра собі чека.
Учень 2.
Добро твориться просто – ні за так,
Так,як цвіте і опадає мак,
Як хмарка в’ється і сміється пташка,
Як трудиться мурашка – горопашка.
Вчитель.
Іноді здається,що зло перемогло.
Це тому,що про нього всі говорять, пишуть, з екранів телевізорів на нас часто
дивляться не люди, а звірі в людській подобі: вбивці, грабіжники. Але добрих
людей дуже-дуже багато! Просто вони чинять свої благодійні справи мовчки, не
афішують їх!
Однією з таких була Матір Тереза,
слова якої є епіграфом уроку.
(Учні
зачитують)
Проживши нелегке життя. Вона
творила добро всім своїм серцем,своєю посмішкою, своїми руками і ми будемо
щасливі якщо дотримуватимемось Заповідей, які створила і за якими жила сама
Матір Тереза.
На
екрані висвітлюються Заповіді:
Бути добрим – це забути про себе
самого,щоб думати за інших.
Бути добрим – це пробачати, пам`ятаючи, що слабкість людська є сильніша від злості.
Бутим добрим – це мати
милосердя для слабкості інших людей і пам’ятати,що ми не є кращими від інших, навіть
в їхніх ситуаціях ми були б, може, ще гірші.
Бути добрим – це закрити очі на
прояви невдячності.
Бути добрим – це давати навіть
тоді, коли нічого не отримуємо, посміхаючись до тих, які нас не розуміють,
навіть недооцінюючих нашої доброти.
Бути добрим – це погодитись на
те, що чим більше будемо давати, тим більше від нас будуть очікувати.
(Лунає музика)
Гете писав: «Перед розумним треба схилити голову, а
перед добрим серцем стати на коліна».
(Діти
отримують листочки у формі пелюстки, на яких треба написати слово, що
характеризує людину. Кожен з групи виходить до дошки і прикріплює пелюстки)
Віддані людям тепло і душевна
доброта обов’язково повернуться до вас. Бо ми послані на землю, щоб
примножувати добро і красу, творити земний рай, а не бути лише споживачами.
Маємо таке коротке життя, тож хай не буде в ньому місця злим помислам. Хай
оживає істина стара: людина починається з добра.
Немає коментарів:
Дописати коментар