Урок читання у 4 класі
Тема. ТАРАС ШЕВЧЕНКО – УКРАЇНИ СИН
Матеріал до уроку. Розповідь про
Т.Г.Шевченка. А. Лотоцький «Малий Тарас
чумакує».
Мета: розширити знання учнів про
життя Т.Г. Шевченка, ознайомити з
твором А. Лотоцького про раннє дитинство поета, вчити давати характеристику дійовим особам, робити висновки з
прочитаного.
Розвивати навички виразного читання, мислення, увагу, пам’ять,
комунікативні компетенції, збагачувати словниковий запас учнів.
Виховувати бажання
глибше ознайомитися з біографією великого Кобзаря.
Обладнання: портрет Т.Г. Шевченка, малюнки
Т.Шевченка і інших художників про Т.Шевченка; ілюстрації до творів поета,
книжкова виставка, картки зі словами, відеоматеріал, аудіозапис пісні «Зацвіла
в долині».
Тип уроку: засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
«Він був сином
кріпака і став володарем
у царстві духа. Він був кріпаком і став
велетнем у царстві культури…»
Іван Франко
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
Коли в душі моїй тривога,
Коли в душі пекельний щем,
Іду до нього, до живого,
У Всесвіт віршів і поем.
І в дощ, і в сніг карбую кроки,
І чую, дивлячись в блакить:
Реве та стогне Дніпр широкий,
Щоб розбудить всіх тих, хто
спить.
– Чиї слова були прочитані і розбудили світ від
сну?
– Чия любов до України і невмируща, і міцна?
–
Кого ж ми звемо
сином України?
ІІ. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙМАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розгадування кросворда. (Додаток 1).
– Якщо
правильно ви запишете слова по горизонталі, то по вертикалі прочитаєте прізвище
цього народного поета.
2. Бесіда-розповідь.
– Ім’я
Тараса Григоровича Шевченка невіддільно пов’язано з Україною. Україна – це
Шевченко. Шевченко – це Україна. У ньому наша історія, наша мрія, наша надія.
Шевченко був справжнім народним співцем, бо з дитинства знав і любив простий
український народ, знав його страждання, бо сам їх пережив. Через усе життя
проніс великий Кобзар палку любов до рідної землі, до неньки-України, у своїх
творах нагадував людям про минулу славу України.
Ім’я
великого Кобзаря ми часто згадуємо й будемо згадувати, бо він подарував нам
безцінний скарб. Цей скарб – його чудові твори, в яких струменить любов до
Батьківщини та турбота про її майбутнє.
3. Читання вірша.
І не тюрма, ні пострах кар
Не мали сил порвати струн!
Найкращу пісню дав нам в дар
Найкращий син, Вкраїни син.
ІІІ. ДОПОВНЕННЯ ЗНАНЬ УЧНІВ ПРО ЖИТТЯ І ТВОРЧІСТЬ Т.Г. ШЕВЧЕНКА.
– Т.Г.
Шевченко народився 9 березня 1814 року у селі Моринці на Черкащині. В хаті
кріпака Григорія Шевченка серед морозної ночі блиснув вогник – це народилась
дитина. Для попа – нова кріпацька дитина, а для України – великий поет, великий
Кобзар, батько українського народу, цілої нації.
Геніальний
син українського народу, Т.Г. Шевченко протягом усього життя мріяв про загальну
грамотність серед простих людей. Сам Тарас почав учитися грамоти в 7 років.
Його першим учителем був батько, Григорій Іванович. Восьмирічного Тараса батьки
віддали до дяка в «науку». Дивна це була наука! П’яниця дяк навчав дітей по
церковних книгах. За найменшу провину дітей били різками. Та недовго тривала
Тарасова наука. (Учень читає уривок із вірша «Давно те діялось…»).
Ріс Тарасик
лагідною, чуйною та щирою дитиною. Найбільше він любив свою матінку. Але
радість і втіха хлопчика потьмарилась горем: коли йому було 9 років, померла
мама .(Учень читає уривок вірша Т. Шевченка «Як би ви знали паничі»).
І почалося
страшне сирітське життя біля мачухи. А як Тарасові виповнилося 11 років, помер
і батько.
Та він завжди й всюди був з
народом.
Жив між кріпаками.
За те ж він і карався
Лютими панами.
А його слова пророчі
Завжди поміж нами.
–
Ми розпочинаємо
вивчати розділ «Шевченкове слово».
ІV. ОПРАЦЮВАННЯ СТАТТІ ПРО ПОЕТА.
1. Читання
статті вголос окремими учнями. Відповіді на питання.
– Коли перед
Шевченком відкрився новий світ?
– Яка подія
змінила життя Т. Шевченка?
– Що нового
ви дізналися з його біографії?
2. Вибіркове читання. Гра: «Доведи,що…».
·
… Шевченко
народився на Черкащині;
·
… Тараса Шевченка
викупили з кріпацької неволі;
·
… Поета вислали за
вірші;
·
… яким був Тарас у
дитинстві?
V. ПЕРЕГЛЯД ВІДЕОФІЛЬМУ ПРО ЖИТТЄВИЙ І ТВОРЧИЙ ШЛЯХ Т.
ШЕВЧЕНКА. (Додаток 2)
VІ. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА.
VІІ. ОПРАЦЮВАННЯ ОПОВІДАННЯ А. ЛОТОЦЬКОГО «МАЛИЙ ТАРАС
ЧУМАКУЄ».
1. Вступне слово вчителя.
2. Читання оповідання вчителем.
– Що нового
дізналися про Т.Г. Шевченка?
3. Словникова робота.
а) Читання
колонок слів на одному диханні (Додаток 3).
б) Читання
колонки слів «буксиром». Пояснення малозрозумілих слів (Додаток 4).
4. Читання оповідання учнями вголос «ланцюжком».
5. Вибіркове читання.
– Скільки
років було Тарасику?
– Прочитайте
опис Кирилівки.
– Чому в
хаті Шевченків було невесело?
– Прочитайте
виділені вислови. Як ви їх розумієте?
– По яких
місцях проїжджали чумаки?
6. Вправи на розвиток навичок читання.
1) Читання
за особами (діалог між татом і Тарасом).
2) Гра
«Пастка».
Учитель
читає текст, припускаючись неточностей. Школярі мають помітити кожну й швидко
вимовити правильно.
7. Характеристика головного героя (Додаток 5).
– Які риси
характеру хлопчика проявились у цьому епізоді його життя?
(На дошці
розміщені картки зі словами.)
–
З’єднайте з іменем
ті, які характеризують хлопця.
VІІІ. СЛУХАННЯ АУДІОЗАПИСУ ПІСНІ «ЗАЦВІЛА В ДОЛИНІ».
ІV. ПІДСУМОК УРОКУ.
– Що нового ви дізналися про Т.Г. Шевченка?
– Якою дитиною він був?
–
Які риси характеру
малого Тарасика ви хотіли б виховати в себе?
Немає коментарів:
Дописати коментар